Amerikai–orosz közeledés: Kínáról szól az egész?

Az amerikai és orosz vezetők közös geopolitikai érdekekről beszéltek a szaúd-arábiai találkozó után. A világ legizgalmasabb geopolitikai kirakósát láthatjuk magunk előtt.

Érdekesség, hogy pár év alatt sokat változott Kína és az Egyesült Államok megítélése is a szemükben.
Bendarzsevszkij Anton külügyi elemző közösségi oldalán ismertette a Levada közvélemény-kutató friss mérését, melyből kiderült, hogy milyen a viszonya az oroszoknak más országokhoz. Mint fogalmazott, a lista két pólusa senkinek nem okoz meglepetést, mivel Belarusz irányába a lakosság 93 százaléka pozitívan viszonyul,
míg Ukrajna irányába csak 16 százalék mondja ugyanezt.
„Ebből talán bizonyos mértékben az is megsaccolható, mennyien ítélik el a Vlagyimir Putyin által indított háborút a szomszédjukkal szemben az orosz társadalmon belül” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai és orosz vezetők közös geopolitikai érdekekről beszéltek a szaúd-arábiai találkozó után. A világ legizgalmasabb geopolitikai kirakósát láthatjuk magunk előtt.
Az Oeconomus igazgatója azonban két érdekességre is felhívta a figyelmet. Az egyik hogy az elmúlt évek orosz-kínai közeledése azt eredményezte, hogy az orosz lakosság számára Kína az egyik legfontosabb baráti ország, a megkérdezettek 88 százaléka pozitívan viszonyul hozzájuk, és csupán 5 százalékuk van negatív véleménnyel a távol-keleti gazdasági nagyhatalomról. 2013-ban teljesen mást mutattak a számok: csak a lakosság 55 százaléka tekintett pozitívan Kínára. De még 2020-ban is, alig öt éve 65 százalék volt ez az arány.
A másik érdekesség, amire Bendarzsevszkij rámutatott, hogy úgy tűnik, az oroszok megelőlegezték Trumpnak a kapcsolatok javulását, mert miközben 2024 szeptemberében a lakosság 72 százaléka volt rossz véleménnyel az Egyesült Államokról, 2025 februárjára – mikro a mérés készült – ez 51 százalékra esett, miközben a pozitív attitűddel bírók aránya 30 százalék.
„Mindez amiatt is érdekes, mert az Európai Unió, de még külön véve Németország is sokkal negatívabban értékelt az oroszok körében” – tette hozzá az elemző.
A teljes bejegyzést alább olvashatja:
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay